Menu

Najlepsze ścieżki dźwiękowe w filmach – kilka moich typów

20 listopada 2018 - Muzyka
Najlepsze ścieżki dźwiękowe w filmach – kilka moich typów

Nieraz zdarza się, że utwór z obrazów kinematograficznych zmienia się w hit, a następnie uwielbia go cały świat. Nieraz także zdarza się, że ekranizacja nie jest aż tak dobra, jak ścieżka dźwiękowa. Melodia wzbudza prawdziwe uczucia w ludziach. Oglądając film nie wyobrażamy sobie często, by nie miał on dobrego podkładu. Nie jest tutaj mowa wyłącznie o przedstawieniach muzycznych i tanecznych. Prawie każda produkcja, uatrakcyjniona o fantastyczną ścieżkę dźwiękową, jest dzięki niej doskonalsza.

Chociaż chciałoby się ustalić listę dajmy na to najlepszych dziesięciu utworów filmowych wszech czasów, ale to się nie uda. Naturalnie z tego względu, że to, czy jakaś nuta jest dobra, czy mierne – nie może być po prostu ustalone. Jest to spowodowane osobistymi opiniami widzów. Z tego względu każdy sam musi, oglądając filmy, wykreować własny zestaw najlepszych ścieżek dźwiękowych z filmów.

Chociaż wartościowanie kolejnych piosenek zdaje się być bez sensu, właśnie ze względu na subiektywność opinii, to można oczywiście wymienić kilka elementów, jakie składają się na dobry podkład muzyczny. Jako pierwsze należy wziąć pod uwagę to, że nie powinien być on niepołączony w jakikolwiek sposób z dziejącymi się akurat na ekranie wydarzeniami. Żaden filmowiec do sceny odchodzącego kochanka nie dobierze soundtracku granego przez heavy-metalowy team. Tak samo, oglądając pościg za mordercą, lub szybki zjazd na nartach w ucieczce przed lawiną, raczej nikt nie wyobraża sobie słuchania cichutkich dźwięków pianina. Stanowczo można uznać, że właściwy podkład muzyczny musi być dopasowany do akcji w filmie. Także to, czy podkład muzyczny jest wariant z wokalem, czy też bez, jest ważne. To także zależy wyłącznie od pomysłu twórcy oraz od jego gustu. Jeśli jest profesjonalistą i produkuje dobry film, to na sto procent podejmie idealną decyzję. Jeśli mu się uda, to jego film zyska dzięki muzyce, a muzyka zaistnieje przez film.

Jeśli nie ma się czasu na obejrzenie wszystkich filmów teoretycznie wspaniałą ścieżką dźwiękową w nadziei, że odnajdzie się przebój godny słuchania non-stop – wystarczy najzwyczajniej w świecie przeczytać, jakie produkcje dostały statuetki za fantastyczną ścieżkę dźwiękową danego roku.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *