Menu

Jak nauczyć się obcowania ze sztuką?

2 czerwca 2020 - Inne Rozrywki
Jak nauczyć się obcowania ze sztuką?

Obcowania z arcydziełami sztuki należy się nauczyć. Nikt nie rodzi się znawcą i nie potrafi od razu docenić najlepszych obrazów historii – tę umiejętność, a raczej czułość na piękno, zyskuje się z upływem czasu. Dobrze obudzić ją w naszych dzieciach. A najlepiej zrobić to poprzez zabawę i za jednym zamachem pobudzić w dzieciach sporo inwencji.

Istnieje dużo zabaw, które rozpalą w dzieciakach uczucie do sztuki. Niektóre wymagają tego, żeby się zabrudzić – ale to pestka, pociechom to nie przeszkadza, zaś opiekunowie mają możliwość w czasie zajęć ubrać się w fartuch oraz rękawiczki lateksowe. W wypadku alergii lepiej się sprawdzą rękawiczki nitrylowe, albo choć rękawiczki bezpudrowe – takie w ten sam sposób osłonią ciało przed zabrudzeniem.

Generalnie te lateksowe rękawiczki mogą być używane do wielu fascynujących zabaw. Nie muszą być ograniczone jedynie do funkcji ochronnej, chociaż w tej sprawdzają się najakuratniej. Te rękawiczki lateksowe można napompować jak balonik i obkleić masą z papieru. Kiedy ostygnie, rękawiczki medyczne należy przedziurawić, a stworzoną tak „łupinę” można wykorzystać na różne sposoby. Może być choćby naczyniem o wyjątkowym kształcie. Można jednak ruszyć głową i użyć rękawiczki nitrylowe do wytworzenia zwierzątek. Trzeba je jedynie odpowiednio pomalować.

Warto samemu tworzyć sztukę, bo każdy kiedyś zaczynał

Rękawiczki lateksowe możemy również zapełnić gipsem i wykonać tak niewielkie rzeźby do rodzinnego malowania. Mogą posłużyć jako manekiny na świecidełka albo po prostu jako ozdoby. Wystarczą w tej sytuacji zwykłe rękawiczki medyczne, chociaż najlepiej się sprawdzą te mocniejsze. Po wyschnięciu masy rękawice lateksowe należy rozciąć i wyjąć z wnętrza odlew. Możemy wykorzystać farbę w sprayu, którą pokryje się równą warstwą cały odlew, lub przyzwolić latorośli na zabawę farbkami i malowanie różnych deseni.

Poza wymienionymi wcześniej pomysłami istnieje mnóstwo innych zajęć, które obudzą w dzieciakach (i w ich rodzicach również!) kreatywność i uczucie do artyzmu. „Klasyczne” malowanie, używanie przeróżnych nietypowych technik, np. obrazki farbowanym piaskiem, robienie kleksów z farb, wycinanie i klejenie… Pomysłów istnieje wiele. Doskonałą alternatywą jest odkrywanie zupełnie nowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku – podrzucone powyżej rękawiczki jednorazowe to przecież tylko wierzchołek góry lodowej. Zużyte sztućce, puste opakowania – puśćcie wodze wyobraźni. A później obowiązkowo przespacerujcie się na wystawę i dajcie się oczarować obrazami słynnych mistrzów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *