Menu

Sztuka użytkowa – czym jest i gdzie się ją stosuje?

4 stycznia 2021 - Seriale
Sztuka użytkowa – czym  jest i gdzie się ją stosuje?

Dawniej mianem sztuki określało się wyłącznie dzieła z dziedziny malarstwa olejnego, rzeźby, czy rysunku. Aktualnie artyzm jest spotykany niemalże w każdej jednej dziedzinie naszego egzystowania. Kochamy otaczać się uroczymi sprzętami, zatrzymywać się w wysublimowanych wnętrzach, ma to oddziaływanie na dobre morale i pogodę ducha. Nic nadzwyczajnego zatem, że na popularności zyskała twórczość artystyczna użytkowa.

Czym zajmuje się artyzm użytkowy i w jakich kwestiach jest to przydatne?

Najprościej mówiąc jest to ozdabianie sprzętów codziennego wykorzystania. Wytwarzanie akcesoriów dobrze zaprojektowanych, gdzie bardzo ważkim atutem oprócz ich funkcjonalności jest ich stylistyka. Twórczość artystyczna użytkowa wkroczyła prawie do większości dziedzin naszego życia. W każdej branży zobaczymy rzeczy, które nie tylko służą, ale również są nietuzinkowo zrobione. Istotna jest tu także troska o szczegóły.

Jakie spełnia funkcje wygląd przedmiotów w przypadku medycyny?

Sprzęt medyczny, oraz akcesoria medyczne powinny bezsprzecznie przede wszystkim służyć medykom, jak i chorym i być praktyczne. Z drugiej strony medalu czemu nie mogą one być zrobione estetycznie? Zacznijmy od konfekcji lekarskiej – fartuchy ochronne jakimi posługują się lekarze, czy pielęgniarki, wyróżniają się pięknymi odcieniami i nowoczesnymi liniami. Z kolei jeśli mamy na myśli wybór akcesoriów, w sklepach dla lekarzy, coraz częściej do kupienia są np. termometry z satynową końcówką, zwykłe ciśnieniomierze w estetycznych barwach, czy ciśnieniomierze zegarowe opracowane z artystyczną wizją, o ładnym kształcie.

Podobnie, ładne wyposażenie wnętrz gabinetów w szpitalach, przynosi pacjentowi uczucie odrobiny luksusu, a specjaliście ułatwia częstokroć ciężką pracę. Fotele, stoliki, lub choćby zasłony, prze-aranżują gabinet w cieplejsze miejsce. Na poczekalni coraz częściej pojawiają się obrazy i zaaranżowane są miejsca do rozrywek dla najmłodszych. Pomieszczenie, w którym doktor przyjmuje pacjentów, musi mieć również należytą temperaturę, tak aby praca specjalisty była owocna. Wsparciem będą klimatyzatory. Kiedyś były one nieomal identyczne i najczęściej wszystkie białe. Aktualnie produkuje się je w przeróżnych konfiguracjach, by dobrać je do wystroju wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *