Menu

Jak spada czytelnictwo u nas w kraju i na świecie?

24 lutego 2022 - Komiksy
Jak spada czytelnictwo u nas w kraju i na świecie?

Wydania książkowe odchodzą dzisiaj w niepamięć. Regularnie spada poziom czytelnictwa wśród społeczeństwa. Statystyczny człowiek czyta mniej więcej zaledwie 1-2 pozycji rocznie. Tylko niektórzy z nas czytają regularnie. Zatem jakie są zalety czytania? Po co dobrze jest sięgać po pozycje książkowe?

Po pierwsze – czytanie pobudza wyobraźnię. Świat przedstawiony w literaturze, opis wymyślonych lokalizacji, bohaterów – to wszystkie obszary – dzięki którym poruszamy naszą głowę to wizualizowania sobie namacalnych detali. W zwykłej codzienności – możemy być choćby nad morzem, śledzić losy bohaterów wypraw kosmicznych czy podglądać zabójcę. Dzięki temu doświadczamy także rożne emocje.

Po kolejne – książka wzbogaca nasz język, dzięki niemu możemy używać większego wachlarza wyrażeń. To niezwykle wartościowa cecha – może przydać się choćby zawodowo. Czytanie rozwija także naszą pamięć i koncentrację. Pozwala na nieszablonowe podejście do różnych zagadnień.

Dodatkowo poszerza perspektywy myślowe. Podczas czytania – niejednokrotnie trafiamy na definicje, z którymi dotychczas nie mieliśmy styczności. Nawet nie chodzi tu o pozycje naukowe. Zwykła książka fabularna – zdoła przedstawić nam historię, geografię, czy kompletnie nowe poglądy w różnych dziedzinach.

Zmienił się także sektor wydawniczy. W księgarniach pojawia się mnóstwo książek pisanych poprzez osoby zupełnie nie związane z literaturą. Z jednej strony spowodowało to spadek jakości branży wydawniczej – ale promocja takich książek zachęca społeczeństwo do czytania. A to jest całkiem dobry objaw.

Jest jakaś inna opcja? Coraz większy odsetek ludzi sięga po słuchowiska i czytniki. Wraz z rozrostem internetu rośnie ich wszechobecność. Nie do końca jest to jednakże tożsame. Również buduje wyobraźnię i poprawia koncentrację – owszem – jednak ciągle zubaża nas o dotykanie i zapach książek….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *