Menu

Nietypowa sztuka – czyli instalacje z wykorzystaniem złomu i nietypowych elementów

19 kwietnia 2022 - Kultura
Nietypowa sztuka – czyli instalacje z wykorzystaniem złomu i nietypowych elementów

Sztuka jest aspektem życia, który kojarzymy z pięknem. Gdy słyszymy to słowo, nasz mózg produkuje obrazy przedstawiające zapierające dech w piersiach widoki, wytworne rzeźby lub portrety pięknych osób. Jednak czy nie jest to starodawne i konserwatywne wyobrażenie sztuki? Można by pokusić się o stwierdzenie, że tak właśnie jest. Ponieważ wszystkie dziedziny naszego życia ewaluują, podobnie jest w przypadku sztuki. Współcześni artyści starają się dostrzec piękno, nie tylko w oczywistych sferach i aspektach. Szukają go również, paradoksalnie, w brzydocie i z pozoru niepotrzebnych elementach takich jak złom.

Kiedy kupujesz nową pralkę, telewizor lub lodówkę, stary sprzęt oddajesz na złom. Wyobraź sobie, że znajomy zaprasza ci na wystawę sztuki współczesnej. Zgadzasz się i już następnego dnia udajecie się do muzeum. Wchodzisz na salę wystawową a tam… widzisz swój telewizor i złom stalowy tworzący razem główną ekspozycję. Zwiedzający oglądają go i kiwają głowami z aprobatą. Jest to dla ciebie coś szokującego, ale zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że złom to nie tylko bezużyteczne śmieci. Pomijając fakt, że można na nim zarobić. W tym celu warto sprawdzić cennik skupu złomu w Krakowie.

Artyści szukają inspiracji w różnych miejscach. Jedni odnajdują ją podczas spacerów po lesie, a inni, odwiedzając auto złom. Zakupione tam elementy wykorzystują następnie do stworzenia oryginalnych instalacji. Niektóre z nich trafiają na czasowe wystawy. Inne, znajdują stałe miejsce i cieszą oko miłośników sztuki współczesnej przez długi czas. Skup złomu samochodowego może s się pochwalić popularnością wśród mechaników i miłośników samochodów, którzy szukają w nim części zamiennych. Można tam jednak spotkać również twórców kultury, kupujących kierownicę lub stary zderzak. Być może są to elementy rzeźby, która wkrótce odniesie wielki światowy sukces.

Skup złomu we Wrocławiu jest miejscem spotkań lokalnych twórców, którzy wiedzą, że mogą tam znaleźć perełki, które wykorzystają do swoich nowoczesnych instalacji. Spotkamy tam również zbieraczy puszek oraz osoby przywożące zużyte, niepotrzebne sprzęty. Możemy tam zobaczyć, jak sztuka styka się z szarą rzeczywistością. Jak pięknie i zgodnie się komponują, nie wchodząc sobie w drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *