Menu

Czy muzyka to kultura elitarna? Atuty i ułomności nowoczesnego i tradycyjnego podejścia twórców do muzyki

17 maja 2022 - Kultura
Czy muzyka to kultura elitarna? Atuty i ułomności nowoczesnego i tradycyjnego podejścia twórców do muzyki

Muzyka jest stałą częścią cywilizacji. Towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Dostarcza rozrywki, tworząc jednocześnie przekaźnik doświadczanych przez twórców emocji. Tworzący dziś artyści reprezentują zarówno nowoczesne, jak i konwencjonalne podejście do niej. Każde z nich jest ważne, choć mają swoje ułomności i zalety.

Muzyka częścią kultury wyższej

Trudno jest zanegować twierdzenie, że muzyka tworzy element kultury wyższej. Jest ona nośnikiem tradycji, a jednocześnie istotnym ogniwem dorobku twórczego wielu państw. Uwrażliwia na sztukę, tworząc niezastąpione dobro danego społeczeństwa. Nie ma chyba kraju, który nie byłby w stanie poszczycić uzdolnionymi artystami muzycznymi.

Konwencjonalne ujęcie muzyki

Dzięki konwencjonalnemu traktowaniu muzyki możemy przekazać przyszłym pokoleniom ogromnej wagi bagaż kulturowy. Tego typu podejście ogranicza grono artystów do jednostek mających odpowiednie kompetencje i talent muzyczny. Mimo iż z jednej strony korzystnie oddziałuje to na jakość utworów, to tworzy się przez to elitarny krąg artystów, do którego nie każdy ma wstęp. Co więcej, takie konwencjonalne podejście do muzyki zawęża perspektywy dla tworzenia nowych, niestandardowych utworów muzycznych.

Muzyka w ujęciu nowoczesnym

Nowoczesne podejście do muzyki jest źródłem zupełnie nowych perspektyw jej odbioru. Dzięki niemu wykształcają się nowe gatunki, a poszczególne style muzyczne wzajemnie się przenikają. Patrząc z innej perspektywy takie nowoczesne ujmowanie muzyki w coraz większym stopniu przybliża ją do sektora rozrywki nastawionego na zysk, obdzierając z wartości kulturowych. W ten sposób muzyka w coraz większym zakresie staje się towarem sprzedażowym.

Nowoczesne podejście do muzyki może niestety przyczynić się też do obniżenia jej poziomu. Determinowane jest to tym, że tworzyć może ją niemal każdy, bez względu na posiadane zdolności. Dobrze jest zatem czerpać tak samo z tradycyjnego, jak również nowoczesnego podejścia do muzyki. Jest ona bowiem wyjątkowym nośnikiem kultury, wyzwalającym pozytywne emocje i dostarczającym wiele szczęścia.

Różnorodnością zaskakuje nie tylko muzyka. Zobacz jak to wygląda w architekturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *