Menu

Sztuka w mieście nie tylko na ścianach

22 czerwca 2022 - sztuka
Sztuka w mieście nie tylko na ścianach

Nowoczesna twórczość artystyczna nie stroni od używania najrozmaitszych materiałów, szczególnie rzeźba. Kompozycje robione są dosłownie ze wszystkiego i w przeróżnych ujęciach. Od tradycyjnych gipsowych bądź drewnianych rzeźb, po stalowe aranżacje. Służąca ludziom od zawsze forma twórczości występuje we wszelakiej przestrzeni i nie zawsze stanowi tylko i wyłącznie dzieła sztuki. Gdzie w zwykłym życiu można ujrzeć sztukę, choć nie pojmujemy tego w ten sposób? Jaki budulec posiada tak duże wykorzystanie?

Beton architektoniczny, bo o o niego chodzi, jest rozmaicie używany w wielu budynkach. Jego wyjątkowe wartości plastyczne oraz strukturalne powodują nie tylko interesujący efekt estetyczny, lecz również służą pragmatycznie. Przykładowo to może być beton elewacyjny, jak https://www.modernconcrete.pl/beton-architektoniczny/plyty-z-betonu-architektonicznego/. Wiele obiektów, szczególnie zabytkowych, jest wykańczanych właśnie nim. Wspaniale formowane wykończenia zachwycają, a jednocześnie chronią budynek przed uszkodzeniem.

Analogiczne przeznaczenie ma beton dekoracyjny. Mimo że jest wykorzystywany przede wszystkim na rzecz ciekawego efektu, posiada także pewne cechy praktyczne, o których możesz przeczytać na stronie https://www.modernconcrete.pl/beton-architektoniczny/beton-dekoracyjny-ozdobny/. Przykładowo używany na ścianie w salonie, poprzez swoje właściwości, pozwala zachować czystość ścian na dłużej, bez konieczności farbowania. Swoją drogą to wciąż beton, więc sam w sobie jest twardym materiałem. Ergo – osadzenie go na ścianie może ją jeszcze wzmocnić.

Nader intrygującym spożytkowaniem są donice z betonu architektonicznego. W podejściu do wymodelowania i ubarwienia de facto nie ma ograniczeń. Całokształt zależy od wizji artysty oraz miejsca przeznaczenia. Często takie dzieła dane jest spotkać w ogródkach, dużych apartamentowcach, a nawet na cmentarzach. Poza donicami, postacią która wydaje się tak trywialna, iż nie przykuwa atencji są płyty betonowe (przykładowo na podjazd: https://www.modernconcrete.pl/plyty-na-podjazd-betonowe/). Możność ukształtowania jakiejkolwiek faktury nadaje niejednokrotnie interesujące wyniki, dzięki którym otoczenie nie prezentuje się szaro. Ponadto celowo chropowata powierzchnia podłoża w niejaki sposób jest bezpieczniejsza – nawet po deszczu nie jest tak nieprzyczepna jak płaska.

Jak widać wykorzystanie betonu architektonicznego jest niezmiernie obszerne: https://www.modernconcrete.pl/beton-architektoniczny/. Dzięki niemu miasto, jaką i tak trzeba zagospodarować, zdobywa szyk, ale nie traci na pragmatyce. Z drugiej strony współcześni artyści bardzo często poszukują możliwości ekspresji, jaka nie pozostanie zatrzymana w galeriach. Beton architektoniczny daje im taką okazję.

Tagi: ,

Jedna myśl nt. „Sztuka w mieście nie tylko na ścianach

Łukasz

Nie wiedziałem, że pracując w budowlance mogę być artystą 😉 Fajny wpis 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *