Menu

Muzyka – dla każdego coś dobrego

14 sierpnia 2022 - Muzyka
Muzyka – dla każdego coś dobrego

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz dał się ponieść muzyce i czuł się niezwykle błogo! Czym więc wyróżnia się muzyka pośród innych elementów kulturalnych? To oczywiste – ujmuje ona wszelkie uczucia, jakie może doświadczać słuchacz. Dzięki rozbudowanej gamie rodzajów muzyki każdy meloman powinien odnaleźć te, które idealnie ”opisują” jego duszę.

Muzyka towarzyszy nam od małego – usypiające piosenki śpiewane przez rodziców, by ukołysać nas do snu, odgłosy zabawek pomagających w rozwoju malucha – to wszystko w bardzo mocny sposób potrafi wpłynąć na to, na kogo wyrastamy. Niewiele osób jest świadomych tego, iż już na etapie ciąży melodia sprawuje w rozwoju maluszka niezwykle znaczącą rolę. Z tego też powodu bardzo częstym zaleceniem jest słuchanie muzyki klasycznej w okresie brzemienności – ten typ muzyki nie tylko bardzo łagodzi emocje i odpręża, lecz ponadto zgodnie z badaniami podnosi szanse na wyjątkowy iloraz inteligencji u malucha.

Bardzo często, wraz z biegiem czasu muzyka staje się coraz bliższa naszemu sercu – chłoniemy ją w pewnym stopniu bardziej świadomie, smakujemy oraz rozumiemy na swój sposób pojedynczy ton oraz tekst. Musimy zaznaczyć, iż muzyka jest nie tylko nieodłącznym przyjacielem do zabaw oraz tańca, bardzo często jest ona również kompanem naszych zmartwień czy ponurych dni. Co ciekawe równie często dla poszczególnych osób posiada ona silne działanie uspokajające – zezwala na wyrzucenie z duszy negatywnych odczuć a przez to utrzymanie stoickiego spokoju.

Mimo, iż muzyka nie jest zjawiskiem którego można dotknąć, a jedynie pozwala na doświadczenie określonych wrażeń dźwiękowych, posiada ona szczególny wpływ na świadomość każdego z nas. Zapewne każdy z nas nie zaprzeczy, iż w trakcie odsłuchiwania ulubionej muzyki w swej wyobraźni znajduje obrazy i sytuacje kojarzące się z danymi dźwiękami. W przypadku, w którym mamy okazję odsłuchać konkretny utwór po raz pierwszy, nasz mózg zapamiętuje określone kombinacje tonów, by następnym razem mógł wracać do nich przez zdolność skojarzeń. Nie da się zatem zanegować, iż to właśnie muzyka jest niezastąpionym, najwyrozumialszym towarzyszem człowieka i pozostaje z nim od narodzin aż do ostatniej chwili jego dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *