Menu

Nierentowne instytucje kulturalne – na czym można zaoszczędzić?

14 września 2022 - Kultura
Nierentowne instytucje kulturalne – na czym można zaoszczędzić?

Mimo iż kultura tworzy ważną składową ludzkiej tożsamości, to szeroka grupa placówek kulturalnych zmaga się ostatnio z trudnościami finansowymi. Odpowiedzialne za to są rosnące koszty prądu, jak i malejące w czasach kryzysu koncentrowanie się na działalności kulturalnej. Jaka perspektywa rozpościera się przed sektorem kultury?

Działalność kulturalna w kryzysie

W dobie coraz wyższej inflacji oraz niestabilnej sytuacji na świecie, obcowanie z dobrami kultury dla szerokiego grona członków społeczeństw stało się mniej ważne, tak samo jak redukcja śladu węglowego. Jednak zarówno dbałość o otoczenie, jak również wytwory kultury są niezmiernie istotne dla naszego funkcjonowania, w związku z czym nie należy lekceważyć żadnej z tych kwestii.

Nie da się zanegować, że działalność kulturalna znajduje się w pogłębiającym się kryzysie, czego dowodzi m. in., że coraz więcej instytucji kultury staje się niewypłacalnymi. Niezbędne jest wdrażanie odpowiednich metod pomocowych. Redukowanie kosztów da się połączyć z działaniami nastawionymi na ekologiczne rozwiązania.

Jakie środki zaradcze mogą zastosować placówki kulturalne?

Rosnące koszty energii odczuwają spółki w każdej branży, także placówki kulturalne. Jednym z możliwych sposobów działania jest zestawienie ze sobą ofert i zmiana dostawcy prądu. Dodatkowo dobrze jest szukać wszelkich sposobów zmniejszenia ilości czerpanej energii oraz wcielać w życie ekologiczne środki.

Podobnie sprawy wyglądają, jeśli chodzi o gaz dla firm. Jego dystrybutorzy proponują placówkom publicznym i przedsiębiorstwom różnego rodzaju interesujące opcje i zniżki cenowe, które mogą przyśpieszyć przezwyciężenie kryzysu. Dlatego zmiana dostawcy gazu jest opcją wartą rozważenia, porównaj: https://ecodlabiznesu.pl/zmiana-dostawcy-gazu/

Czego należy się spodziewać w najbliższym czasie?

Sytuacja na świecie zmienia się bardzo szybko, dlatego nie jest łatwo oszacować czego możemy oczekiwać w najbliższej przyszłości. Pomocne mogą okazać się usługi doradztwa energetycznego pozwalające optymalizować koszty jak https://ecodlabiznesu.pl/. Propozycje typu prąd dla firm mogą okazać się niewystarczającą formą wsparcia dla instytucji kultury. Niemało zależy także od tego, na ile my sami będziemy w tych ciężkich warunkach wspierać kulturę, podejmując czynne uczestnictwo w niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *