Menu

Literackie wizje przyszłości

22 września 2022 - Kultura
Literackie wizje przyszłości

Rodzaj ludzki zawsze intrygowała przyszła rzeczywistość, również powieściopisarzy. W XIX wieku poczęły powstawać książki, jak również rozprawy polityczne o nadchodzącej rzeczywistości. Rozmyślano w nich nie jedynie nad tym, jak będzie objawiała się rzeczywistość, ale zarówno nad tym w jaki sposób ewoluują cywilizacje. Książki futurystyczne, jakie powstały w trakcie ostatnich 150 lat, można rozpatrywać wedle trzech wybijających się tematów.

Idealny wzór państwa

Najstarsze dzieła pisane mówiące o przyszłości to bez wątpienia rozprawy filozoficzne. Były one niewątpliwie efektem ówczesnej sytuacji gospodarczej w przeróżnych państwach globu, a szczególnie w Europie. Przekształcająca się, w wyniku rozwoju gospodarki, koncepcja społeczna potrzebowała rozważenia, jak powinno wyglądać harmonijne społeczeństwo i kto powinien sprawować rządy. Niestety, jak wiadomo z historii, nie zawsze przynosiło to należyte skutki. Dla przykładu teoretyczne przesłanki Marksa, nieodpowiednio zinterpretowane poprzez niektóre jednostki, naznaczyły poprzedni wiek krwią i uciemiężeniem ludzi. Dały jednak również bodziec do powstania przyszłych powieści, w jakich prezentowano idealistyczny świat bazujący na jedności i wzajemnej kooperacji.

Dystopijny świat

Przygnębiająca koncepcja społeczeństwa po katastrofie. Autorzy, np. Bradbury bądź McCarthy, ukazywali w swoich dziełach, jakże niszcząca dla społeczeństwa może być przyszła rzeczywistość. Szczególnie jeżeli raptem wszystko zostanie zniszczone. Zwykle w dystopijnych książkach rzeczywistość opiera się na schemacie, w którym całkowitą władzę posiadają ”wybrani”, natomiast ubodzy „służą” im do pracy oraz rozrywki. Niejednokrotnie wtóruje temu również kwestia doświadczalnych zmian genetycznych. Zaadaptowanie predyspozycji indywidualnych ludzi do określonych czynności, na przykład walki czy erudycji, formuje klasy, które można wykorzystać wedle osobistych potrzeb. I niestety takie działania nie są zmyślone.

Sztuczna inteligencja

Wreszcie docieramy do motywu, jaki poruszony w ubiegłym wieku zdobył swój szczyt aktualnie. Tym bardziej, iż nie jest właściwie futurystyczny, jak wydawało się jeszcze kilka dekad temu. Informatyka zmierza naprzód w niezwykłym tempie i pojęcie sztucznej inteligencji przestaje być tylko hipotezą. Pozycje opisujące świat zdominowany przez roboty zaczynają mieć bardziej zauważalny wydźwięk upominający aniżeli fantazyjny. Zaś nadrzędne pytanie, jakie się pojawia to „Jaka za jakiś czas będzie funkcja istot ludzkich?”.

Powieści futurystyczne to nadzwyczaj intrygujący rodzaj literacki. Pisarz jest w stanie w nich wyłożyć nie jedynie własną kreatywną wizję, ale również spostrzeżenia odnośnie obecnej rzeczywistości. Dzięki temu nie tylko wciąga czytelnika w ukazany świat, ale również motywuje go do rozważania. A to niezwykle potrzebny rezultat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *