Menu

Wpływ muzyki na dziecięcy rozwój

6 października 2022 - Muzyka
Wpływ muzyki  na dziecięcy rozwój

Muzyka towarzyszy człowiekowi praktycznie od zarania dziejów. O tym, że korzystnie oddziałuje ona na dziecięcy rozwój, wiadomo już od dawna. Potwierdzają to zrealizowane badania na polu naukowym. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, czemu dobrze jest od najmłodszych lat zapoznawać dziecko z muzyką.

Muzyka koi nerwy

Muzyka zajmuje ważne miejsce w życiu każdej jednostki. Jest z nami już od pierwszych dni życia, bowiem stykamy się z nią prawie w każdym miejscu. Wyzwala różne emocje, zarówno radość, jak i smutek. Jest też w stanie wprowadzać w zadumę. Udowodniono również kojącego wpływu muzyki. Granie na instrumencie od najmłodszych lat pomaga w ograniczaniu agresywnych zachowań.

Pozyskiwanie wiedzy stało się łatwiejsze dzięki muzyce

Muzyka stanowi również bardzo dobry bodziec motywujący do przyswajania wiedzy, pomagający uzyskiwać w niej lepsze wyniki. Tak samo gra, jak i słuchanie muzyki korzystnie oddziałuje na rozwój mózgu.Kształcenie muzyczne młodego człowieka korzystnie wpływa na umiejętności komunikacyjne i ułatwia proces nauki czytania. Wspiera również nauczanie przedmiotów ścisłych i języków obcych. Ponadto ćwiczenia umuzykalniające to doskonała propozycja spożytkowania wspólnych chwil i rozrywki.

Kiedy zacząć umuzykalnianie?

Kontakt z brzmieniami muzycznymi człowiek ma już podczas życia płodowego. Już wówczas rozróżniamy różne dźwięki, nie tylko te dobiegające z organizmu mamy, lecz również z zewnątrz. Słuch to zmysł, który zaczyna rozwijać się jako jeden z pierwszych. Dlatego proces umuzykalniania malucha może zacząć się już podczas ciąży. Słuchanie uspokajającej muzyki korzystnie oddziałuje również na maleństwo.

Niemowlętom, poza kołysankami, warto także włączać muzykę klasyczną, pamiętając jednak, by o odpowiednim ustawieniu głośności. Z biegiem czasu dziecko rozpoczyna samo tworzyć dźwięki, klaszcząc lub stukając. Dzięki temu ćwiczy poczucie rytmu. Następnie rozpoczyna się przygoda z melodią, która może być odtwarzana bądź wymyślona. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to świetny czas, by wprowadzić naukę gry na instrumencie. Młody człowiek przywyka w ten sposób do regularnych ćwiczeń, czerpiąc przy tym ogromną radość z wydobywanych przez siebie dźwięków. Należy jednak podkreślić, że choć muzyka w życiu młodego człowieka pełni ogromnej wagi rolę, to nigdy nie powinno się go do niej namawiać na siłę. Wtedy otrzymamy rezultat odwrotny od planowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *