Menu

Hamilton w teatrze

9 marca 2023 - Kultura
Hamilton w teatrze

Teatr to w sporej mierze pokłosie dawnych czasów. Deski teatru są coraz rzadziej wizytowane, na rzecz telewizji, gier, kin, lub pozostałych mediów. W szczególności źle miały się przez długi okres musicale. Nie są szczególnie popularne, a większość osób kojarzy je jak już z twórczością Disneya. Sądzono również za rozrywkę kierowaną tylko dla starych ludzi. Lecz w 2015 roku coś się zmieniło.

Miała wówczas miejsce premiera musicalu: „Hamilton”. Jest to broadwayowski musical mówiący o życiu i karierze Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli Ameryki. Od razu zdobył on serca amerykańskiej widowni, a później i całego świata. Ludzie bili się o bilety na każdy pokaz, a wycena ich resselingu wynosiły astronomiczne sumy, aż powyżej dwóch tysięcy dolarów. Fani ciągle słuchali utworów z musicalu, sprawiając, że stał się jednym z najpopularniejszych na licznych platformach takich jak np. Spotify.


Lecz, dlaczego jest ten musical aż tak istotny? Jaki jest jego fenomen? Jedną z przeważnie wspominanych rzeczy jest wielokulturowość głównej obsady. Aktorzy odgrywający role byli różnej narodowości i odcienia skóry, pomimo, iż osoby, jakie grali oryginalnie były o białej karnacji. Wielu na to marudziło, ale szybko okazało się, iż nie ma to żadnego znaczenia. Dar i charyzma aktorów szybko zjednała sobie publiczność i zdobyła sobie ich serca.

„Hamilton” udowodnił również jak hiphop czy rap, style poprzednio odrzucane przez teatry, mają możliwość się dobrze z nim łączyć. Był pierwszym takim występem, który korzystał z nich na taką skalę, a do tego zdobył tak ogromny sukces. Bardzo przemówiło to do młodego pokolenia, które błyskawicznie zachwyciło się występem, który zdawał się mówić ich językiem. Starsze pokolenia też go docenili, a przy tym osobiście rozpoczęli odkrywać swoje upodobania do bardziej współczesnej muzyki.

Osobliwość „Hamiltona” opiera się na zjednywaniu generacji, na łamaniu uprzedzeń. Zrobił coś czego nie udało się dokonać żadnej sztuce do tamtego czasu. wyznaczył nowe szlaki dla świeżych pomysłów i dowiódł młodszemu pokoleniu oraz odrzucanym, że również mają prawo mieć własny wkład w sztukach artystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *