Menu

Śmierć w filmach, książkach i komiksach

4 stycznia 2019 - Filmy, Komiksy, Seriale
Śmierć w filmach, książkach i komiksach

Kostucha śledzi starania bohaterów w poezji i prozie od niepamiętnych lat. Mamy z nią styczność w Biblii, w literaturze wszystkich lat. Pytanie: „co jest po śmierci?” cały czas dręczy człowieczeństwo.

W rozmaitych częściach świata rozwinęły się rozmaite metody grzebania zmarłych. Jedni zamienieni w proch wyrzucani są z urny na wiatr po kuli ziemskiej, inni grzebani przez posługi pogrzebowe w okolicach miejsca zamieszkania. Na Dalekim Wschodzie znajdują się wiszące trumny, gdzie indziej z prochów z ciał produkuje się biżuterię, inne zmarłe osoby zwyczajnie pozostawia się na dworze oraz pozwala sępom ich skonsumowanie.

Czytając opowieści z minionych wieków i wielorakich kultur ma się możliwość dowiedzieć się bardzo dużo na przykład o metodach kremacji. Śmierć ukazuje się wszędzie w literaturze, choćby w baśniach dziecięcych. Zazwyczaj przedstawiana jest jako coś niechcianego, nieuniknionego i okropnego, natomiast pogrzeb bohaterów kojarzy się ze smutkiem.

Skoro sen wieczny towarzyszy życiu wszystkich ludzi, bywa problemem obecnym i istotnym także w prozie i poezji. Toteż obrzędy , związane z pogrzebem także nie stają się bardziej nieistotne. Autor, pragnąc przekazać w pełni jakiś nastrój epoki, zazwyczaj ma obowiązek przekazywać fakty, szczególnie jeśli mówi się o obrzędach, związanych z pogrzebem swych postaci, szczególnie tych historycznych.

Bowiem czyż lektura na temat faraonów grzebanych przykładowo po katolicku w grobach z krzyżem, miast w piramidach byłoby wiarygodne dla czytelnika? Czyż usługi zajmujące się pogrzebami postawione na Islandii za czasów wikingów, gdy w końcu swych zmarłych puszczali na łódkach w morze sprawiałoby realistyczne wrażenie?

W naszym kraju, jeśli mieszka się w metropolii, jest się względnie przywykłym do mijania zakładów pochówkowych, wystawionych na pokaz trumienek bądź urn, dlatego że zakładów tego typu otwartych jest sporo, natomiast rywalizacja w branży bez ustanku wzrasta.

Usługi pochówkowe odbierają ciało nieżyjącego stąd, gdzie umarł, przygotowują je do ceremonii pochówku. Wszędzie na świecie proces kremacji prezentuje się całkiem odmiennie, a na przykład twórczość literacka, oprócz przygód opisywanych osób, ukazuje tradycje pochówkowe, praktykowane w danym miejscu i czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *